spiacimnich.sk - Spiací Mních - Kamenica

Description: Spiaci Mních Kamenica, je monumentálny a tajomný skalný útvar dotvorený po tisícročia ľudskou rukou, ktorý - ako Kultové miesto - mohol slúžiť duchovným potrebam dávnych civilizacií. V okolí je viacej prírodných skalných pamiatok, ktoré dokladajú kultúru našich predkov a predchodcov, pre ktorých boli tieto objekty - ako svätyne - dôkazom vlastníctva okolitej krajiny; mali preto nielen ideologický a kultúrny, ale aj dôležitý právny význam.

relax (1967) presov (59) oddych (40) kamenica (7) miesto (7) mnich (3) skalny (2) spiaci (1) utvar (1) kultove (1)

Example domain paragraphs

Skalny útvar - zloženie krinoidový vápenec - patrí do geomorfologickej jednotky Spišsko-Šarišské medzihorie. Je súčasťou bradlového pásma, ktoré tiahne sa oblúkom od Záhoria cez Súľov, Oravu, Pieniny ďalej smerom do Rumunska. Bližšie známe bradlá sú hrady: Plaveč, Ľubovniansky, Kamenický, Hanigovce...

Najstaršími svätyňami už pravekého človeka sú prirodzené objekty v prírode, z ktorých sa dodnes zachovali tie najmonumentálnejšie z nich – rôzne skalné útvary. Kultové miesto – skalné bralo nezvyčajného tvaru - mohlo slúžiť ideovým potrebám dávnych civilizácií, zachovalo sa v pôvodnom stave a po tisícročia sa vzhľad vcelku nezmenil a dodnes dominuje krajine.

Najstarší zachovaný názov je Spiaci obor. Po 10. storočí n.l. bol premenovaný na Spiaci mních, súviselo s prechodom na kresťanskú vieru. Žili tu benediktínski mnísi,ktoré mali centrum nad Kamenicou. Miestny názov Remety je dôkazom pôsobenia eremitov v pustovniach. Novšie názvy skalného útvaru sú: Spiaci princ, Indian, Kamenná žena, Kamenná baba i Spiaca panna.