Description: żywe budowle z wierzby, Żywe ogrodzenie, co to takiego? Zasadź pędy wierzbowe pochylone pod tym samym kątem w prawo i przepleść je z zasadzonymi ukośnie w lewo. Zrosną się ze sobą a w miejscach corocznych przycięć powstaną charakterystyczne zgrubienia.
wierzba (2) żywe budowle z wierzby (2) głowiasta (2) wierzbowe witki (2) wierzbowa witka (2) kawałek patyka (2) patyk (2) chabinka (2) cienka gałązka (2)
Czy potrafisz sobie przypomnieć kiedy ostatnio w Twoich rękach była wierzbowa witka? Wiotki kawałek patyka albo chabinka czyli cienka gałązka? Przypominasz sobie przyjemny świst gdy ten kawałek rośliny pruje powietrze, wprawiony w ruch energicznym ruchem dłoni? Z pewnością takie zdarzenie miało miejsce w twojej bliższej lub dalszej przeszłości. Każdy z nas był kiedyś dzieckiem i spotkał na swej drodze kawałek patyka. Ale wierzbowe witki należały do tych szczególnych: wiotkie, z łatwo odchodzącą łupką, odkry
Wierzba na dziko występuje nad brzegami rzek i rozlewisk albo w szczerym polu. Najbardziej charakterystyczną jest głowiasta o nieregularnym, niezbyt wysokim pniu z chropowatą korą i dużej głowie, z której strzeliście odrastają w górę zielone pędy. Ścinanie witek powoduje, że głowa wierzby rozrasta się tworząc charakterystyczne zgrubienie. Będąc łysą, ogoloną ze swoich wierzbowych pędów, wygląda równie ciekawie i rzuca na skibę długie, niemal ożywione cienie.
Golenie takiej wierzby to niesamowite przeżycie. Siedzisz a właściwie stoisz na górze niczym na zielonej baszcie, z dołu dobiega plusk przepływającej wody, gdzie spojrzeć wszystko faluje: woda, trawa, zboża, wiatr w twoich włosach. Wycina się wszystkie pędy, te grube i te cienkie. Wszystkie znajdą zastosowanie w powstaniu nowych, żywych konstrukcji ogrodowych. Ale po kolei.